جاذبه های گردشگری ایران

کاخ های سلطنتی تهران

تهران پایتخت کشورمان ایران، که دارای قدمت طولانی تاریخی می باشد، این شهر تاریخی شاهد وقایع و رویداد های مهم تاریخی بوده و سال ها بعنوان پایتخت کشور در دوره های مختلف تاریخی بوده است، تهران دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار زیادی می باشد، در این مقاله به معرفی کاخ های سلطنتی تهران که از جاذبه های تاریخی تهران می باشد می پردازیم.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

عمارت مسعودیه تهران

از کاخ های دیگر شهر تهران می توان به عمارت مسعودیه اشاره کرد، عمارت مسعودیه از جذاب ترین کاخ های تاریخی تهران که قدمت آن به دوران قاجاریه  باز می گردد، این کاخ سلطنتی به دستور ظل السلطان در دوره قاجار در زمینی با مساحت نزدیک ۴۰۰۰ متر مربع با طراحی و معماری و سرکارگری رضا قلی‌ خان سراج الملک در سال ۱۲۹۵ هجری قمری ساخته شده است. عمارت مسعودیه از جمله بناهایی می باشد که دارای معماری منحصربفرد وجذابی می باشد و می توان گفت از پرطرفدار ترین آثار و بناهای تاریخی در تهران می باشد که گردشگران زیادی سالانه از آن دیدن می کنند. عمارت مسعودیه در محله دولت تهران، در سمت غربی عمارت نظامیه قرار دارد.

کاخ های معروف تهران,قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران

عمارت دارالعماره تهران

از دیگر کاخ‌ های سلطنتی تهران دارالعماره کاخ گلستان می باشد، عمارت دارالعماره از جمله قدیمی ترین کاخ های تهران و مجموعه گلستان است که قدمت آن مربوط به دوره قاجار است؛ این عمارت باشکوه به دستور کریم خان زند طراحی و ساخته شد، که ساخت آن از سال ۱۲۴۴ تا ۱۲۴۶ خورشیدی به طول انجامید. عمارت دارالعماره ایوان تخت مرمر زیبایی رادر خود جای داده است، عمارت دارالعماره تهران دارای معماری منحصربفردی می باشد و دارای ستون‌های مرمرین و دو درب خاتم کاری و دیگر تزئینات همچون دو طرف ایوان دو اتاق گوشواره با نقاشی ‌ها بسیار هنرمندانه طراحی شده‌ اند.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

کاخ سعد آباد تهران

زیباترین کاخ‌ های سلطنتی تهران کاخ سعدآباد می باشد، کاخ سعدآباد مربوط به دوران دوران قاجاریه می باشد، کاخ سعدآباد در سرسبزترین و خوش آب و هواترین مناطق تهران در خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار دارد، در این کاخ مجموعه های زیادی از کاخ ها دیگر نیز وجود دارد که به حدود 18 کاخ می رسد، از جمله کاخ هایی که در مجموعه  سعد آباد وجود دارد می توان به موزه مردم شناسی، موزه برادران امیدار، موزه میرعماد، موزه مینیاتور، موزه نظامی، موزه استاد بهزاد و … اشاره کرد. این کاخ زمان مکانی برای استراحت پادشاهان زیادی ازجمله پادشاهان سلسله  پهلوی بوده است. کاخ سعدآباد دارای معماری با ابهت و زیبایی می باشد، که تا به امروز نیز توانسته استوار و پابرجا باقی بماند و بعنوان یکی از جاذبه های دیدنی تهران مورد بازدید گردشگران زیادی قرار بگیرد.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

کاخ گلستان تهران

از دیگر کاخ های تهران، کاخ گلستان تهران می باشد، کاخ گلستان از زیباترین کاخ های تهران که در دوران سلسله صفویه ساخته شده که بناهای زیادی بعد از دوران صفوی نیز به این مجموعه اضافه شد. کریم خان زند از جمله پادشاهانی بود که در این کاخ سکونت داشت، معماری جذاب و دیدنی این عمارت به دوره قاجاریه باز می گردد که معماری آن تلفیقی از معماری شرقی و غربی می باشد.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

شمس العماره تهران

شمس العماره از جمله کاخ هایی که در مجموعه ی کاخ گلستان قرار دارد. که عنوان مرتفع ‌ترین بنای تهران و اولین نماد تهران به‌عنوان پایتخت کشور را  در عهد ناصری داشته است. عمارت شمس العماره کاخ گلستان حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد، و دارای معماری خاص و بی نظیر اروپایی می باشد. شمس العماره دارای ساختمان باشکوه و زیبایی می باشد که بر فراز آن اولین ساعت عمومی تهران نصب گردیده، جالب است بدانید اولین تلگراف نیز از این عمارت مخابره شد، از ترئینات داخلی شمس العماره می توان به گچبری‌ ها، آینه ‌کاری ‌ها، کاشی ‌کاری ‌ها و‌ نقاشی‌ هایی دیدنی، متنوع و منحصربه‌ فرد آن اشاره کرد.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

کاخ نیاوران تهران

از کاخ های تهران می توان به کاخ نیاوران تهران اشاره کرد، کاخ نیاوران از مجموعه ای کاخ‌ های کوچکتری تشکیل شده است، کاخ نیاوران در یکی از مناطق خوب و لاکچری تهران در باغ نیاوران منطقه شمیرانات قرار دارد، در شمال شرقی باغ نیاوران کاخ نیاوران قرار دارد و حدود۱۱ هکتار مساحت دارد، کاخ نیاوران تهران آخرین اقامتگاه‌های پادشاهی در ایران ییلاق خانواده محمد رضا شاه پهلوی تا قبل از سال ۱۳۵۷ بوده است. بعد از انقلاب این کاخ تغییر کاربری داد و به موزه تاریخی تبدیل شد. در باغ نیاوران محمد شاه قاجار بنایی کوچک دیگری نیز در این باغ  احداث نمود که به کاخ کوشک احمد شاهی معروف بود و محل کار رضا شاه بود. همچنین به دستور ناصرالدین شاه قاجار کاخ صاحبقرانیه نیز در این باغ ساخته شد. امروزه کاخ نیاوران بعنوان موزه مورد بازدید گردشگران زیادی قرار گرفته است، در سفر به تهران حتما از این کاخ سلطنتی زیبا دیدن نمایید.

قدیمی ترین کاخ های تهران,کاخ های تاریخی تهران,کاخ‌ های سلطنتی تهران

کاخ فرح آباد تهران

از کاخ های معروف تهران کاخ فرح آباد می باشد، کاخ فرح آباد در منطقه ی به نام دوشان ‌تپه در فرح ‌آباد به دستور مظفرالدین شاه ساخته شده، کاخ فرح آباد دارای معماری باشکوه و اروپایی می باشد و طرح آن از روی کاخی در پاریس الگو برداری شده است. گنبد فیروزه ‌ای زیبایی در بالای کاخ فرح آباد قرار دارد که جلوه ی بسیار زیبایی به این کاخ بخشیده است، این کاخ هم اکنون در اختیار سپاه قرار گرفته و بعنوان موزه نیروی دریایی سپاه مورد بازدید گردشگران قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا