جاذبه های گردشگری ایرانمجله

تخت جمشید شیراز

تخت جمشید از جاذبه های تاریخی معروف کشور ایران که در استان فارس قرار دارد، تخت جمشید تمدن ایران و از آثار باستانی ارزشمند که قدمت آن به سال 518 پیش از میلاد باز می گردد، تخت جمشید یکی از جاهای تاریخی شیراز که در این مقاله با تاریخچه آن آشنا خواهید شد همراه ما باشید.

جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز,دیدنی های شیراز

تاریخچه تخت جمشید

تخت جمشید از جاذبه های تاریخی شیراز که قدمت آن به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح  باز می گردد، بنای تاریخی تخت جمشید، بعنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه در دوران فرمانروایی داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر اول به دستور داریوش بزرگ ساخت آن آغاز گردید وحدود 120 سال به طول انجامید که در طول این سال ها در حال توسعه و گسترش بوده است. تخت جمشید وسعتی حدود ۱۲۵ هزار متر مربع دارد، در این بنای عظیم تاریخی کتبیه‌ ها، نگاره‌ه ا و آثار باستانی متعددی وجود دارد که بر روی آنها اطلاعات ارزشمندی از تاریخچه غنی و پربار ایران حک شده است، تخت جمشید دارای معماری فوق‌ العاده ای می باشد که معماری آن هنر معماران ایرانی را به رخ می کشد، در طراحی این بنای تاریخی همچنین می توانید رد پای فرهنگ و هنر اقوام دیگر همچون مادها، بابلیان، یونانی‌ ها و مصری ‌ها را نیز ببنید. که این اقوام در آن زمان همگی تحت سلطه هخامنشیان بودند. از جالب ترین کشفیاتی که در سال 1312 در این بنا شده است بعد از خاکبرداری در بخش شمالی این بنا بوده که خشت های گلی کشف شده است که بر روی آنها نام تمام معماران، استادان، نجارها، سنگ‌تراش‌ها و کارگرهای ساختمانی بنای تاریخی تخت جمشید حک شده است و جالب تر از همه اینکه همه ی آنها در آن زمان دارای حقوق و بیمه کارگری بوده اند. بنای تاریخی و ارزشمند تخت جمشید از مکان های تاریخی شیراز در سال 1979 در میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

نام های دیگر تخت جمشید شیراز

این بنای باشکوه و مجلل تاریخی دارای اسامی برازنده زیادی بوده که می توان به نام های پرسه پلیس، هزار ستون، صد ستون، پارسه و چهل منار اشاره کرد، جالب است بدانید چهل منار شهر با شکوهی در ایران بوده که در زمان های مختلف پایتخت پادشاهی ایران بوده است.

کاخ تچر تخت جمشید شیراز

کاخ تچر از دیگر کاخ هایی که در تخت جمشید بنا شده می باشد، کاخ تچر کاخ اختصاصی داریوش کبیر بوده که به دستور وی وتوسط خشایار بنا شده است، کاخ تچر دارای دو اتاق در شمال که هر یک دارای چهار ستون می باشند، در جنوب این کاخ یک ایوان هشت ستونی قرار دارد، کاخ تچر دارای معماری با ویژگی های متمایزی می باشد که به دست برترین معمارهای زبردست خیلی هنرمندانه و با ظرافت طراحی شده است از زیبایی های این کاخ می توان به سنگ های زیبا و صیقل خورده و ستون های محکم آن اشاره کرد.

مکان های تاریخی شیراز,جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز

کاخ آپادانا تخت جمشید شیراز

از معروف ترین دیدنی های شیراز می توان به کاخ آپادانا در تخت جمشید اشاره کرد، کاخ آپادانا به دست داریوش پایه گذاری شد و دارای یک تالار چهار گوش و 36 ستون، سه ایوان و یک اتاق نگهبانی می باشد، همچنین سنگ نوشته های داریوش در کاخ آپادانا نگهداری می شود.

کاخ هدیش تخت جمشید شیراز

از دیگر کاخ های تخت جمشید می توان به کاخ هدیش اشاره کرد؛ کاخ هدیش  از جاذبه های دیدنی شیراز این کاخ در فاصله ی 18 متری از کاخ های تخت جمشید قرار دارد، کاخ هدیش دارای 36 ستون می باشد و کتیبه های با ارزش خشایارشا  در این کاخ قرار دارد. جالب است بدانید کاخ هدیش متعلق به خشایارشا می باشد وکاخ نیز به ناک همسر وی نامگذاری شده است.

جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز,دیدنی های شیراز

کاخ ملکه تخت جمشید شیراز

کاخ ملکه اولین کاخی است که در تخت جمشید بنا شده و دارای معماری بی نظیری می باشد، این کاخ از مجموع چند ساختمان با طراحی یکسان در کنار هم می باشد و دارای چندین اتاق بزرگ و کوچک است.

کاخ صد ستون تخت جمشید شیراز

کاخ صد ستون از دیگر بخش های تخت جمشید می باشد که حدود 46000 متر مربع دارد و ارتفاع آن حدود 14 متر است.

جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز,دیدنی های شیراز

کاخ شورا تخت جمشید شیراز

از دیگر قسمت های تخت جمشید کاخ تالار مرکزی بنام کاخ شورا می باشد، این قسمت که به مکان گفت و گو با بزرگان معروف است دارای دو سر ستون انسان می باشد که سر انسان نماد تفکر می باشد.

جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز,دیدنی های شیراز

دروازه ملل تخت جمشید شیراز

در قسمت شرقی جلوخان پلکان ورودی یکی دیگر از بخش های تخت جمشید قرار دارد، که به نام دروازه ملل یا دروازه کشورها معروف می باشد، این کاخ کوچک که به کاخ انتظار نیز معروف است، محل عبور به کاخ اپادانا می باشد و بعنوان دارای یک ورودی اصلی و دو خروجی می باشد، در بالای این دروازه ها حدود شش کتیبه میخی وجود دارد، طرحی از فروهر طرح دو گاو سنگی با سر انسانی نیز بر روی این دورازه ها حک شده که می توانید آنها را ببنید.

جاذبه های دیدنی شیراز,جاهای تاریخی شیراز,دیدنی های شیراز

ساعت بازدید از تخت جمشید شیراز

برای بازدید از تخت جمشید می توانید اگر در شش ماه اول سال به بازدید می روید می توانید همه روزه از ساعت 8 و نیم صبح تا 7 و نیم عصر به بازدید بپردازید و در نیمه دوم سال همه روزه از ساعت 7 و نیم صبح  تا 5 و نیم عصر باز می باشد.

مسیر دسترسی تخت جمشید شیراز

بنای باشکوه و تاریخی تخت جمشید در مرو دشت شمال شرقی شهر شیراز قرار دارد، برای دسترسی به بنای تاریخی تخت جمشید باید از روستاهای هشتیجان و اصطخر عبور کرده و به سمت مرودشت در 11 کیلومتری جنوب غربی تخت جمشید قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا