جاذبه های گردشگری ایران

آبشارهای لرستان

استان لرستان یکی از مناطق جذاب گردشگری در ایران که با جاذبه های طبیعی فراوان، آبشارهای زیبا و دیدنی طبیعت بکر و خارق العاده و سرسبز از بهترین مقاصد طبیعت ‌گردی و آبشارگردی در کشورمان به حساب می آید. ایران دارای آبشارهای متعدد و زیادی وجود دارد اما می توان گفت در استان لرستان بیش از 50 آبشار فصلی و دائمی وجود دارد که بیشترین آبشارهای ایران را در خود جای داده و به سرزمین آبشارها معروف است. بیشتر آبشارها در لرستان در مناطق سرسبز و در مسیر رودخانه ‌های پرآب، محیط ‌های جنگلی و مناظر خیره کننده قرار دارند که بازدید کنندگان فراوانی از اقصی‌ نقاط ایران و جهان به لرستان سفر می کنند. آبشارهایی در دل جنگل در محیطی چشم نواز و آب و هوایی دل انگیز که شما را ساعت ها مجذوب خود می کند در ادامه آس چارتر به معرفی چند مورد از معروف ترین آبشارهای لرستان خواهد پرداخت همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

معروف ترین آبشارهای لرستان

در استان لرستان همانطور که در بالا گفته شد آبشارهای زیادی وجود دارد که به بیش از 50 آبشار می رسد، از معروف ترین این آبشارها می توان به آبشار بیشه، نوژیان، آب سفید، سرکانه یا گریت، چکان، وارک، افرینه، شیرز، آبشار تنگه پیازه و آبشار کول چپ اشاره کرد که از معروف‌ ترین و زیباترین آبشارهای لرستان می باشند، شما می توانید در یک سفر چند روزه به لرستان از این آّبشارهای زیبا و دیدنی بازدید نمایید و از جذابیت و بکر بودن طبیعت آنها نهایت لذت را ببرید.

آبشار بیشه

از زیباترین و رویایی ترین آبشارهای استان لرستان آّشار زیبای بیشه می باشد، آبشار بیشه در منطقه ‌ای کوهستانی و در دامنه‌های رشته کوه زاگرس در  ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود، دهستان سپید دشت قرار دارد، این آبشار از زیباترین آبشارهای ایران که دارای منظره ای چشم ‌نواز و تماشایی می باشد، در اطراف این آبشار جذاب و دیدنی درختان سرسبز زیادی قرار دارد و همچنین ریل قطاری که از میان کوه و درختان زیبا و سرسبز بلوط عبور می کند و زیباترین منظره را به وجود آورده است؛ آبشار بیشه ارتفاعی حدود ۴۸ متر و عرض تاج آن ۲۰ متر می باشد، و از چندین آبشار کوچک تشکیل شده است، امکانات موجود در آبشار بیشه شامل پلاژ، چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب‌، برق، پارکینگ، سرویس بهداشتی، سکوی استراحت مسافران، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی می باشد. لازم است بدانید در آّشار بیشه و بستر رودخانه‌ سزار شنا کردن ممنوع می باشد. آبشار بیشه به عنوان چهل وهشتمین اثر ملی، در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس آبشار بیشه: استان لرستان، ۳۰ کیلومتری دورود، روستای بیشه

زیباترین آبشارهای ایران,آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان

آبشار نوژیان

از دیگر آبشارهای لرستان آبشار که در ۴۰ کیلومتری خرم آباد قرار دارد، آبشار زیبای نوژیان است، ارتفاع این آبشار حدود 95 متر می باشد، آبشار نوژیان نیز مانند آبشار بیشه به رودخانه سزار می ریزد، در اطراف آبشار جذاب نوژیان انواع گیاهان دارویی وجود دارد که از بوی آنها سرمست خواهید شد این آبشار دارای جذابیت های فراوانی می باشد که چشک انداز بی نظیری را دارد و مقصد مناسبی برای تفریح و گردش می باشد.

آدرس آبشار نوژیان: استان لرستان، ۳۸ کیلومتری جاده‌ کمربندی خرم‌آباد، نزدیکی روستای نوژیان

آبشار وارک

از زیباترین آبشارهای لرستان می توان به آبشار وارک اشاره کرد، این آبشار زیبا و جذاب حدود 7 متر ارتفاع دارد و در میان صخره و کوهستان‌های لرستان قرار گرفته است، آبشار وارک یک آبشار دوقلو می باشد و در نزدیکی آبشار نوژیان قرار گرفته که می توانید به راحتی از این آبشارهای زیبا دیدن نمایید، آبشار دوقلوی وارک که یکی از آنها 7 متر ارتفاع و دیگری 15 متر ارتفاع دارد، کهدر کنار هم منظره ای زیبا و جذابی را به وجود آورده است.

آدرس آبشار وارک: استان لرستان، شهرستان خرم آباد، بخش پاپی، غرب گردنه نوژیان

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

آبشار افرینه

از دیگر آبشارهای معروف و جذاب در استان لرستان آبشار افرینه می باشد، این آبشار در روستای افرینه قرار دارد و از خرم آباد سرچشمه می گیرد و بعد ازعبور از پیچ و خم های بسیار زیاد به رودخانه کشکان می ریزد، آبشار زیبای افرینه در بخش معمولان شهرستان پلدختر واقع شده، آبشار افرینه از چندین آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است و حدود 20 متر ارتفاع دارد، این آبشار در چهار فصل سال همیشه پر آب است، در سفر به لرستان از این آبشار زیبا نیز دیدن نمایید. از جاذبه های دیدنی در اطراف این آبشار می توان به پل کله‌هر یا کلهر که از بناها تاریخی در این منطقه می باشد با قدمتی حدود 1000 سال و پل تاریخی افرینه با قدما 100 ساله اشاره کرد.

آدرس آبشار افرینه: استان لرستان، شهرستان معمولان، بخش افرینه، دهستان افرینه، روستای افرینه

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید که لقب عروس آبشارهای ایران را دارد، در یکی از مناطق ییلاقی و سردسیر استان لرستان و در فاصله 77 کیلومتری شهر الیگودرز واقع شده است، محلی های این منطقه به این آبشار او سپید می گویند، این آبشار حدود ۳۵ متر ارتفاع و پهنای عاج آن نیز ۱۵ متر می باشد، آبشار آب سفید در آبان ۱۳۹۸ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس آبشار آب سفید: استان لرستان، ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

آبشار گریت

از دیگر آبشارهای دیدنی در لرستان آبشار گریت می باشد، آبشار گریت در دل ناهمواری‌ های استان لرستان قرار دارد و اطراف آن را درختان بلوط پوشانده اند، به این آبشار محلی ها هفت چشمه نیز می گویند، آبشار گریت دارای منظره ای فوق العاده زیبا و جذابی می باشد که دیدن آن هوش از سرتان می برد در سفر به لرستان از آبشار گریت حتما دیدن نمایید.

آدرس آّبشار گریت: استان لرستان، ۵۰ کیلومترى شهرستان خرم ‌آباد، ۳۰ کیلومتری ایستگاه راه‌ آهن سپید دشت

 آبشار چکان

آبشار چکان از دیگر آبشارهای لرستان که در نزدیکی آبشار آب سفید می باشد، آبشار چکان در ارتفاعات دره‌ا ی در نزدیکی شهر الیگودرز قرار دارد، ارتفاع آبشار چکان حدود 30 متر و عرض تاج آن حدود ۴ متر می باشد و دارای آب بسیار آب زلال و سفید رنگ است، این آبشار زیبا ارزش دیدن دارد در سفر به لرستان از این آبشار دیدن نمایید.

آدرس آبشار چکان: استان لرستان، ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

آبشار تنگه پیازه

آبشار تنگه پیازه از دیدنی ترین آبشارهای لرستان می باشد، که در ۲۰ کیلومتری شمال خرم آباد قرار گرفته، آبشار تنگه پیازه در میان صخره های باریکی عبور می کند و داخل حوضچه های پلکانی می ریزد و در انتها از میان دره‌ ای عبور کرده و به رودخانه می ریزد، برای بازدید از این آبشار باید حدود 6 کیلومتر پیاده روی کنید.

آدرس آبشار تنگه پیازه: استان لرستان، ۲۰ کیلومتری شمال خرم آباد

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

آبشار کول چپ

آبشار کول چپ از دیگر آبشارهای لرستان که یک آبشار فصلی می باشد، این آبشار در  ۷۵ کیلومتری محور خرم آباد به اندیمشک واقع شده است، در اطراف این آبشار غار طبیعی بسیار زیبا و طبیعت بکر و سرسبزی وجود دارد که قدمت این غار تاریخی که قدمت آن به دوران پیش از باستان بازمی گردد، در سفر به لرستان از این آبشار دیدن نمایید.

آبشارهای دیدنی در لرستان,آبشارهای لرستان,دیدنی ترین آبشارهای لرستان

بهترین زمان سفر به لرستان

برای سفر به لرستان و بازدید از آبشارهای جذاب و دیدنی در این استان می توانید در فصل بهار و تابستان به این شهر سفر کنید زیرا هم طراوت هوا بسیار دلنشین است هم سرسبزی و طبیعت بی نظیر لرستان دیدنی و چشم گیر است، در این فصول می توانید به راحتی به تفریح و گردش بپردازید و از هوا و طبیعت دیدنی آن لذت ببرید در فصل های پاییز و زمستان نیز مناطق دیدنی لرستان بسیار جذاب و رنگارنگ و تماشایی است ولی به دلیل کوهستانی بودن این منطقه سردی هوا بسیار زیاد است و بارندگی برف و باران نیز بسیار زیاد است که شاید نتوانید این هوای سرد را تحمل نمایید، پس بهترین فصل بازدید همان فصل بهار و تابستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا